top of page
Writer's pictureEnheduana

Priče o neustrašivim ženama sveta kao svetski književni trend

Svedoci smo da se u zadnjih nekoliko godina naglo budi svest o značaju žena i njihovih dostignuća kroz istoriju. Ta, nekada velika tabu tema je čini se uspešno razbijena, i danas se sasvim slobodno može govoriti o znamenitim ženama sveta i njihovoj hrabroj borbi za emancipaciju. O tim izuzetnim ženama se sve više priča, piše i objavljuje. U tome prednjače kako dnevne novine, tako i magazini, snimaju se dokumentarni filmovi i emisije, a pokreću se i veb-portali i blogovi koji svoj prostor posvećuju zanimljivim pričama o ženama koje su kroz vekove ostavljale neizbrisiv trag u nauci, kulturi, umetnosti, književnosti, sportu... Uostalom, i ovaj blog je posvećen jednoj takvoj neustrašivoj ženi, prvoj pesnikinji sveta - Enheduani! Da je pisanje o neustrašivim ženama postalo svetski trend govori i nekoliko knjiga koje su u poslednje vreme objavljene na tu temu.

Prva u nizu je bestseler pod naslovom “The Goodnight stories for rebel girls” („Priče za laku noć za mlade buntovnice“, srpsko izdanje Vulkan izdavaštvo) koja je objavljena u dva dela (prvi deo je objavljen 2017. , a drugi 2018. godine). Autorke ovog bestselera Frančeska Kavalo i Elena Favili odlučile su da se 2011. godine iz rodne Italije presele u SAD gde su osnovale svoju kompaniju “Timbuktu Labs” za dečje medije. Tada su kao veoma preduzimljive mlade žene sa dobrom idejom pokrenule onlajn kampanju za grupno finansiranje (crowdfunding) za svoju knjigu sa ciljem da prikupe 40.000 dolara za tiraž od 1.000 primeraka. Uspele su da prikupe preko milion dolara i tako postavile rekord za sumu prikupljenu za jednu originalnu knjigu. Ova knjiga je doprinela da se devojčice i tinejdžerke već u ranom dobu zainteresuju za žensku literaturu, ali i da shvate značaj svih onih žena koje su svojim delovanjem upravo njima krčile put. Svaka devojčica u tim izuzetnim i neustrašivim ženama može da pronađe svoj uzor, i da prateći taj ideal i sama postigne uspeh u životu, bez straha da će taj uspeh izostati samo zato što je žensko.



Druga zanimljiva knjiga koju vredi pomenuti je knjiga pod naslovom “Las chicas son guerreras: 26 rebeldes que cambiaron el mundo” („Žene koje su promenile svet“, srpsko izdanje Urban Reads) objavljena u Španiji 2016. godine koja je takođe na tragu žena buntovnica koje su menjale svet, neustrašivo se boreći za bolju budućnost svih žena. Autori ove knjige su Irene Civico i Sergio Parra.




Treća knjiga je zanimljiva utoliko što predstavlja ideju autorskog tima iz Srbije: Ivane Nešić koja potpisuje knjigu, zatim Azre Kostić Prčić koja je zadužena za ilustracije i Adriane Zaharijević koja je napisala predgovor. To su priče o ženama koje su na različite načine doprinele kulturnom i naučnom životu Srbije, od Čučuk Stane pa do Desanke Maksimović, od Marije Bursać do Marine Abramović. Da i Srbija ne zaostane za ovim svetskim trendom potrudile su se ove mlade inventivne žene i izdavačka kuća Urban Reads. Knjiga će iz štampe izaći za Sajam knjiga i verovatno će biti prava poslatica za probirljive književne sladokusce, ali i za roditelje i njihovu decu, posebno devojčice kojima je ova knjiga najviše i namenjena.


(autor teksta: Ana Stjelja)









29 views0 comments

Comments


bottom of page