top of page

Književniku Milošu Jankoviću nagrada „Povelja Morave“

Writer's picture: EnheduanaEnheduana

Књижевнику Милошу Јанкoвићу (1963), члану оснивачу Удружења Адлигат, истакнутом песнику млађе генерације који у овој години обележава тридестпетогодишњицу од објављивања првог дела, данас је уручена четврта награда ове године – „Повеља Мораве“. Награду додељују Удружење књижевника Србије и Књижевно друштво „Мрчајевци“ током Мрчајевачких сусрета.





Јанковић је у овој години најнаграђиванији српски књижевник, коме су у претходних девет месеци већ уручене Вукова награда за трајан допринос српској култури, награда Печат вароши сремскокарловачке и награда Војислав Брковић. Јанковић је до сада носилац 27 награда и признања, између осталог и Повеље захвалности Удружења Адлигат која му је уручена на Свечаној Скупштини Удружења одржаној у САНУ.

Јанковић је објавио више од 80 књига, а познат је и као изузетан организатор и државни службеник. У више наврата, Јанковић је био уредник, главни уредник, главни и одговорни уредник, као и комерцијални и генерални директор у више издавачких предузећа, попут НолитБИГЗСлободаПросветаБеоштампа и др.

Члан је Удружења књижевника Србије, у статусу истакнутог самосталног уметника и заменика председника овог удружења. Од Јанковићевих књига нарочито су запажана збирке поезије „Небесник“ и „Жртвеник“ у којој је на песнички изванредан начин описао страдања у Холокаусту, а та књига је преведена и на хебрејски и енглески језик. Недавно је текст о овом српском књижевнику објавио угледан портал у Алжиру, док се његова поезија управо преводи на индонежански језик.

Један је од оснивача Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат”, где је његовим ангажовањем потпомогнута набавка писама Николе Тесле и краља Милана Обреновића, али и отварање Одељења за дигитализацију материјала који се налазе у Музеју књиге и путовања и Музеју српске књижевности у овом удружењу. Због значајног ангажовања, 2018. године у Адлигату му је уручена Повељу захвалности, на Свечаној Скупштини одржаној у САНУ.

Јанковић је свој богат легат поклонио Адлигату. Између осталог, преписку са Данилом Кишом, Милованом Данојлићем и другим великанима. Јанковић се значајно ангажовао да унапреди рад многих удружења и културних пројеката, а у више наврата је истицао да сматра како су активности Адлигата „од највеће важности за српску културу“.

Повељу Мораве су ове године добили и Братислав Милановић и Ранко Прерадовић из Републике Српске. Чланови жирија су били Милован Витезовић, Срба Игњатовић, Радомир Андрић и Зорица Арсић Мандарић и Луне Левајац. Закључно са 2020. годином на песничкој стени која је подигнута 2007. године наћиће се уписано 42 имена добитника од тога 23 домаћа, међу којима су имена 6 председника Удружења књижевника Србије и 19 иностраних песника.


Извор и фото: Адлигат


38 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page